B43231A2108M
Part number:
B43231A2108M
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.26 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.053 A @ 20 kHz