B43231A5566M
Part number:
B43231A5566M
describe:
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    56 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    390 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    604.5 mA @ 20 kHz