B43231B4187M
Part number:
B43231B4187M
describe:
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    180 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.21 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.876 A @ 20 kHz