B43231B5826M
Part number:
B43231B5826M
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    868 mA @ 20 kHz