B43252A9477M000
Part number:
B43252A9477M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.82 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.821 A @ 20 kHz