B43252B2277M
Part number:
B43252B2277M
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.55 A @ 20 kHz