B43252B397M
Part number:
B43252B397M
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    315 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.52 A @ 120 Hz