B43252C9187M
Part number:
B43252C9187M
describe:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.260" (32.00mm)
  • Capacitance
    180 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    910 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.41 A @ 20 kHz