B43254A1108M
Part number:
B43254A1108M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.28 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.534 A @ 20 kHz