B43254A1228M000
Part number:
B43254A1228M000
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1985
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.44 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.332 A @ 20 kHz