B43305B5127M80
Part number:
B43305B5127M80
describe:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.984" Dia (25.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.13Ohm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    120 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    1.59 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970 mA @ 100 Hz