B43305B9687M62
Part number:
B43305B9687M62
describe:
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    680 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    270 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.64 A @ 100 Hz