B43305B9827M60
Part number:
B43305B9827M60
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    230 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.98 A @ 100 Hz