B43305E2277M000
Part number:
B43305E2277M000
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    470mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Impedance
    640 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.33 A @ 100 Hz