B43454B4228M000
Part number:
B43454B4228M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.532" Dia (64.30mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    1.122" (28.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    87mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    3.217" (81.70mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Impedance
    70 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.8 A @ 100 Hz