B43457D5108M000
Part number:
B43457D5108M000
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.032" Dia (51.60mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    99mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    3.217" (81.70mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    119 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.5 A @ 100 Hz