B43458A9158M000
Part number:
B43458A9158M000
describe:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    2.032" Dia (51.60mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    3.217" (81.70mm)
  • Capacitance
    1500 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    46 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6 A @ 100 Hz