B43501A1477M60
Part number:
B43501A1477M60
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Impedance
    340 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.81 A @ 100 Hz