B43501A6107M000
Part number:
B43501A6107M000
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 3993
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.33Ohm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    500 V
  • Impedance
    1.6 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    860 mA @ 100 Hz