B43501B3567M60
Part number:
B43501B3567M60
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.244" (57.00mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    385 V
  • Impedance
    190 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.76 A @ 100 Hz