B43501C2477M000
Part number:
B43501C2477M000
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2460
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    0.984" Dia (25.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    210mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Impedance
    280 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.96 A @ 100 Hz