B43504A0826M002
Part number:
B43504A0826M002
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.65Ohm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.260" (32.00mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    420 V
  • Impedance
    1.95 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550 mA @ 100 Hz