B43505A9397M002
Part number:
B43505A9397M002
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    280 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9 A @ 100 Hz