B43505C9227M62
Part number:
B43505C9227M62
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.260" (32.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    500 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3 A @ 100 Hz