B43508A5187M2
Part number:
B43508A5187M2
describe:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    180 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    960 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990 mA @ 100 Hz