B43508A5567M000
Part number:
B43508A5567M000
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
BUY NOW add to cart
inventory 1849
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    220mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    310 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.08 A @ 100 Hz