B43508A9477M007
Part number:
B43508A9477M007
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.661" (42.20mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    370 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7 A @ 100 Hz