B43508B5477M82
Part number:
B43508B5477M82
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.661" (42.20mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    370 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.85 A @ 100 Hz