B43510B9827M87
Part number:
B43510B9827M87
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.984" (25.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.449" (62.20mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    100 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.04 A @ 100 Hz