B43510C5108M080
Part number:
B43510C5108M080
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.984" (25.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.024" (102.20mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    160 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.78 A @ 100 Hz