B43511C827M87
Part number:
B43511C827M87
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.886" (22.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    3.236" (82.20mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    420 V
  • Impedance
    200 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.6 A @ 100 Hz