B43511C9158M87
Part number:
B43511C9158M87
describe:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Size / Dimension
    1.575" Dia (40.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.886" (22.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.024" (102.20mm)
  • Capacitance
    1500 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    70 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.5 A @ 100 Hz