B43564C5338M7
Part number:
B43564C5338M7
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    3.028" Dia (76.90mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    1.248" (31.70mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.201" (106.70mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    38 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.6 A @ 100 Hz