B43564E2478M
Part number:
B43564E2478M
describe:
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.032" Dia (51.60mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.201" (106.70mm)
  • Capacitance
    4700 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Impedance
    35 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.1 A @ 100 Hz