B43564F2478M000
Part number:
B43564F2478M000
describe:
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.532" Dia (64.30mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    1.122" (28.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm @ 100Hz
  • Height - Seated (Max)
    3.217" (81.70mm)
  • Capacitance
    4700 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10 A @ 100 Hz