B43584A9568M000
Part number:
B43584A9568M000
describe:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    3.028" Dia (76.90mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    1.248" (31.70mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    5.677" (144.20mm)
  • Capacitance
    5600 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    25 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15 A @ 100 Hz