B43601G2567M67
Part number:
B43601G2567M67
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Impedance
    220 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.99 A @ 100 Hz