B43770A5567M000
Part number:
B43770A5567M000
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.532" Dia (64.30mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    1.122" (28.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    3.201" (81.30mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    180 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.7 A @ 100 Hz