B43821F1475M8
Part number:
B43821F1475M8
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.472" (12.00mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50 mA @ 120 Hz