B43851A9475M000
Part number:
B43851A9475M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    71Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.669" (17.00mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    42 mA @ 120 Hz