B43858A1227M000
Part number:
B43858A1227M000
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.299" (33.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.32 A @ 100 kHz