B43858B5336M000
Part number:
B43858B5336M000
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.280" (32.50mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    780 mA @ 100 kHz