B43866A4336M
Part number:
B43866A4336M
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    350 V