B43888C9156M
Part number:
B43888C9156M
describe:
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    15 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    550 mA @ 100 kHz