EET-HC2W331KC
Part number:
EET-HC2W331KC
CLASSIFICATION:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
package:
ROHS status:
None
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.38 A @ 120 Hz