EGPA350ELL122MU25S
Part number:
EGPA350ELL122MU25S
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.571" Dia (14.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.572 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.28 A @ 100 kHz