EKMS161VSN272MR50S
Part number:
EKMS161VSN272MR50S
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
200
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.067" (52.50mm)
  • Capacitance
    2700 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.56 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.84 A @ 50 kHz