EKMS181VSN561MQ25S
Part number:
EKMS181VSN561MQ25S
describe:
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.083" (27.50mm)
  • Capacitance
    560 µF
  • Voltage - Rated
    180 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.67 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.505 A @ 50 kHz