EKXJ221ELL271MU45S
Part number:
EKXJ221ELL271MU45S
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 220V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2600
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.571" Dia (14.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.831" (46.50mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    220 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.285 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.89125 A @ 100 kHz