ELXS3B1VSN471MQ40S
Part number:
ELXS3B1VSN471MQ40S
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.673" (42.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    315 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.76 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5168 A @ 50 kHz